slidexxx

klawisz szukajka

klawisz szukajka


 

Partnerzy strony

Logo MZA - Miejskich Zakładów Autobusowych Logo TrasbusLogo Narodowego Archiwum CyfrowegoBanner muzeum MZA

Galerie

Odwiedzający

Odwiedza nas 172 gości 

Ikarus 280.26

 

 

 

Po dostawie pierwszych Ikarusów 280.11 w grudniu 1978 polscy odbiorcy zgłosili w węgierskiej fabryce postulaty drobnych zmian konstrukcyjnych, m.in. poszerzenie klap ewakuacyjnych w dachu. Ikarus uwzględnił te uwagi i kolejne dostarczane autobusy, dostosowane do polskich wymagań, były wersją 280.26.

Ikarus serii 200 był konstrukcją opracowaną na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku na potrzeby bloku wschodniego. Występował on w 2 głównych odmianach: pojedynczej 260 i przegubowej 280. Autobus ten wykazywał wiele podobieństw konstrukcyjnych do produkowanych wcześniej Ikarusów 556 i 180. Identyczne były: silnik, most napędowy, umiejscowienie silnika. Z racji na względną niezawodność, wysoką sprawność, stosunkowo prostą konstrukcję i przestronne wnętrze autobusy te zyskiwały uznanie coraz to kolejnych przedsiębiorstw komunikacyjnych zza Żelaznej Kurtyny.

Warszawska komunikacja miejska od okresu powojennego cierpiała na notoryczne zatłoczenie. Ilość pojazdów komunikacji i ich pojemność były wciąż za małe w stosunku do potrzeb. W 1962 roku, na fali zainteresowania wielkopojemnymi autobusami przegubowymi podjęto udane próby skonstruowania takich pojazdów na bazie krajowych Jelczy. Na początku lat 70-tych, poszukując pojazdu licencyjnego, za podstawowy model uznano jednak solowy autobus stumiejscowy. Wybór Berlieta PR100, konstrukcji lekkiej i nowoczesnej, okazał się niestety nie do końca trafiony - polski przemysł epoki socjalizmu nie był bowiem w stanie wykonać szybkiego skoku jakościowego, który pozwoliłby wykonywać skomplikowanego autobusu tak, aby był trwały i niezawodny. Problem spotęgowały typowo socjalistyczne partackie podejście do pracy, błędy konstrukcyjne na etapie projektowania oraz kryzys gospodarczy, potęgujący braki części zamiennych i uniemożliwiający normalna eksploatację.

Wszystko wskazywało na to, iż autobusem najbardziej odpowiadającym potrzebom krajowym byłby model prosty konstrukcyjne, możliwie pojemny, niezawodny oraz łatwy w naprawie. Najbardziej odpowiadającym tym potrzebom autobusem okazał się być przegubowy Ikarus 280.

Ikarus 280 to autobus przegubowy, trójosiowy, z silnikiem umieszczonym w pierwszym członie, symetrycznie między osiami. Jego długość wynosi 16,5 metra, przy czym człon pierwszy ma długość 9790 mm od zderzaka przedniego do haka mocującego człon tylny. Sylwetkę autobusu stanowi bryła o wysoko poprowadzonej linii dużych okien i zaokrąglonej linii ścian bocznych, z równomiernie rozmieszczonymi oknami i drzwiami. Charakterystyczne elementy ściany przedniej stanowią panoramiczna szyba przednia o zaokrąglonych krawędziach, czarny pas świateł z pojedynczymi, okrągłymi reflektorami, oraz szeroki, wystający zderzak. Konstrukcję autobusu wykonano ze stalowych, spawanych profili zamkniętych, które pokryto blachą stalową.
 
Dostęp do wnętrza umożliwiały 4 pary harmonijkowych, 4-częściowych drzwi, charakterystycznie trzaskających przy otwieraniu i zamykaniu. Aby dostać się na pokład, trzeba było pokonać w każdych drzwiach dwa wysokie stopnie. Podłogę poprowadzono na wysokości 940 mm, tak aby zmieścić pod nią silnik. Miała ona płaski przebieg, jedynie podwyższenia stanowiły nadkola i podest pod kabiną kierowcy. W parze z układem siedzeń 2+1 czyniło to autobus wielce pojemnym, z racji na dużą ilość miejsc stojących, równą 110. Pojedyncze siedzenia w ilości 35 sztuk obito sztuczną skórą, która przykrywała miękką gąbkę zamocowaną na stalowej ramie. Osłony drzwi początkowo były kremowe, później czarne. Poręcze pierwotnie posiadały kolor jasnoszary, później stosowano barwę czarną. Stanowisko kierowcy, jak już wspomniano, znalazło się na podwyższeniu i wygrodzono je kabiną, z drzwiami początkowo odchylanymi, później przesuwanymi. Fotel kierowcy wyposażono w regulację położenia. Pulpit kierowcy był trójczęsciowy, w środkowej części umieszczono najważniejsze wskaźniki, po prawej stronie - między innymi przyciski otwierania drzwi. Kabina kierowcy posiadała okno boczne z przesuwaną częścią i wyciąg dachowy oraz dodatkowe ogrzewanie. Niezależne urządzenie grzejne Sirocco 268 służyło do ogrzewania kabiny kierowcy w trakcie postoju oraz wody z układu chłodzącego silnika. Część pasażerską wnętrza ogrzewały nagrzewnice. Wentylację zapewniały duże, przesuwane części okien bocznych oraz klapy dachowe. Przegub autobusu, z dwupłytową podłogą o kołowym kształcie i belką środkową osłonięto gumową harmonijką. Hak holowniczy z czopem umożliwiał zmianę kąta ustawienia tylnej sekcji względem przedniej oraz jej niewielkie ruchy względne.
 
Autobus napędzał wysokoprężny, 6-cylindrowy silnik RABA MAN D2156 HM6U, o pojemności skokowej 10350 cm3, w układzie leżącym, rzędowym. Moc maksymalna tej jednostki wynosiła 142 kW i osiągana była przy prędkości obrotowej 2100 obr/min, zaś maksymalny moment obrotowy wynosił 696 Nm i osiągany był przy prędkości 1300 obr min. Silnik uzyskiwał najmniejsze spalanie w zakresie pracy 1300-1500 obr/min. Umieszczono centralnie, między pierwszą a drugą osią. Zastosowano chłodzenie wodą z obiegiem wymuszonym pompą wodną, termostatem i automatycznym wentylatorem (napędzanym paskiem klinowym od silnika), poprawiającym przepływ powietrza w miejscu oddawania ciepła przez wodę do atmosfery. Dopuszczalna temperatura wody chłodzącej wynosiła 85 stopni Celsjusza. Silnik połączony był z jednotarczowym, suchym sprzęgłem o sterowaniu hydraulicznym i wspomaganiu pneumatycznym, z którego napęd był przenoszony na skrzynię biegów Csepel ASH-75 o pięciu przełożeniach do jazdy w przód i jednym biegu wstecznym. Wartości przełożeń wynosiły odpowiednio: I - 5,81; II - 2,898; III - 1,992; IV - 1,438; V - 1,0; R - 6.009. Pierwszy bieg był pozbawiony synchronizacji, pozostałe załączane były przez synchronizatory. Kolejnym elementem przeniesienia napędu był wał napędowy IFA GS NG 57 o masie 26 kg, z przegubami Cardana, łączący wałek wyjściowy skrzyni biegów z mostem napędowym - osią środkową. Most napędowy MVG118.62 o symetrycznie umieszczonej przekładni głównej to konstrukcja z półosiami odciążonymi (przenoszą one jedynie ruch obrotowy do kół, nie stanowią elementu nośnego), ze zwolnicami planetarnymi w piastach kół. Zwolnice zastosowano dla zwiększenia przełożenia całego mostu przy zachowaniu niewielkich wymiarów przekładni głównej mostu. Całkowite przełożenie mostu napędowego wynosi 6,194.
 
W autobusie stosowano początkowo osie LIAZ A4 i A5 produkcji ZSRR, które z racji na niesatysfakcjonującą trwałość zastąpiono węgierskim zespołem MVG 832. Osiami kierowanymi są oś pierwsza i trzecia. Skręt tylnej osi poprawia manewrownosć autobusu. Minimalny zewnętrzny promień skrętu wynosi 11 metrów, przy czym tył autobusu ścina zakręt o około 1 metr. Zastosowano układ kierowniczy Csepel 059 ze wspomaganiem hydraulicznym, zasilany przez pompę ZIL 130 napędzanej paskiem klinowym od silnika (wspomaganie nie działało więc przy wyłączonym silniku). Na układ paliwowy autobusu składały się: zbiornik paliwa o pojemności 250 l, pompa zasilająca, dwa filtry paliwa - filtrowy i papierowy, pompa wtryskowa i wtryskiwacze. Powietrze zasysane do silnika oczyszczane było za pomocą filtra powietrza z wkładem papierowym, umieszczonym za maską.
 
W autobusie Ikarus 280 zastosowano zawieszenie pneumatyczne, zapewniające dobrą amortyzację i komfort podróży. Zasadnicze elementy nośne, gromadzące i rozpraszające energię drgań stanowiły miechy pneumatyczne produkcji firmy Taurus, model TI-116-00-5. Miech pneumatyczny to gumowy, cylindryczny w kształcie element, wypełniony sprężonym powietrzem. Na przedniej osi zastosowano 2 miechy, na środkowej 4, na tylnej 2. W układzie zawieszenia przedniej osi zastosowano jeden zawór poziomujący, na dwóch pozostałych - po dwa. Istotny element zawieszenia stanowiły drążki reakcyjne Panharda. Służą one do przenoszenia sił wzdłużnych napędowych i hamowania z osi na nadwozie. Do tłumienia drgań wykorzystano amortyzatory teleskopowe dwustronnego działania, które zamontowano odpowiednio po 2, 4 i 2 na osiach przedniej, środkowej i tylnej.

Autobus wyposażono w dwuobwodowy, pneumatyczny układ hamulcowy (oddzielny obwód sterujący i oddzielny wykonawczy) z regulatorami siły hamowania (uzależniającymi siłę hamowania od obciążenia osi). Zastosowano hamulce szczękowe, ze szczękami poruszanymi przez rozpieracze. Rozruch dokonywany był za pomocą rozrusznika AVF IF 522-5,4/24, będącego silnikiem szeregowym prądu stałego o mocy 5,5 kW. Autobus posiadał instalację elektryczną pracującą na napięciu 24V. Energię elektryczną dostarczały dwa akumulatory 12V o pojemności 180 Ah. Były one doładowywane przez alternator AVF 911-100A/28V z wbudowanymi prostownikami krzemowymi, współpracujący z regulatorem napięcia. Ikarus 280 posiadał reflektory firmy Danuvia.
 
Największymi wadami Ikarusa 280 były wysoko umieszczona podłoga, hałaśliwa praca układu napędowego (w szczególności - skrzyni biegów) oraz dymienie silnika.

W listopadzie 1979 wraz z dostawą ostatnich Ikarusów 280.11 przybył pierwszy egzemplarz Ikarusa 280.26. Trafił on na zajezdnię Inflancka otrzymując numer 2770. Model 280.26 był produkowany wyłącznie na rynek polski. Podobnie jak Ikarus 280.11 wyposażono go w silnik RABA MAN D2156 HM6U oraz skrzynię biegów Csepel ASH-75. W modelu 280.26 poszerzono klapy ewakuacyjne w dachu, montowano pełną kabinę kierowcy oraz zmieniono układ przycisków na desce rozdzielczej. Do końca roku 1979 dostarczono łącznie 100 szt. tego typu do Warszawy. W 1980 na warszawskie ulice wyjechało następne 300 szt., a w 1981 kolejne 100 szt.

W maju 1981 autobus o numerze 2908 przekazano do WPKM Gdańsk na cele szkoleniowe, gdzie otrzymał numer 52512, a następnie 26134. Rok później Gdańsk oddał fabrycznie nowego ikarusa 280 o numerze 26149, który w Warszawie stał się 2481. Jednak już po roku został wydzierżawiony do Jeleniej Góry, gdzie jeździł z warszawskim numerem przez parę najbliższych lat. Ostatecznie przenumerowano go na 645. W marcu 1982 dokonano podobnej wymiany z MPK Lublin gdzie wysłano wóz o numerze 2597, który otrzymał tam numer 11700. A rok później z Lublina przyjechał fabrycznie nowy egzemplarz, który otrzymał drugą obsadę numeru 2597’’.

Następna partia z roku 1984 liczyła 69 szt. Z tego 6 szt. z przydziału dla zajezdni Pożarowa zostało przekazanych do WPK Jelenia Góra, gdzie otrzymały numery 595 – 600. Od poprzednich egzemplarzy różniły się nowym typem kabiny z przesuwanymi drzwiami oraz czarnymi obudowami nad drzwiami. W 1985 zakupiono dla Warszawy 42 szt. oraz z WPK Jelenia Góra dostarczono 3 szt. o numerach 611 – 613. Wozy otrzymały w Warszawie numery 2060’’, 2106’’ i 2165’’. Wszystkie te autobusy były pomalowane w nowy schemat malowania: czerwony od dołu do poziomu okien.

W 1986 r. dostarczono 190 szt., z czego 1 szt. wymieniono z Białymstokiem (wóz o nr 3140) oraz 4 szt. 3216, 3217, 2335’’ i 3311 wydzierżawiono do WPK Jelenia Góra, gdzie otrzymały numery 651 – 654. Tego samego roku otrzymano z WPK Jelenia Góra wozy o numerach 640 - 642, które w Warszawie otrzymały numery 2388’’, 2401’’ i 2458’’. Wszystkie te wozy miały zderzaki fabrycznie pomalowane na żółto. W 1987 dotarła kolejna duża partia autobusów w liczbie 170 szt. Nowością w nich było zastosowanie gumowej listwy z boku nadwozia.

Kolejna dostawa z 1988 liczyła 94 szt.

W 1989 dostarczono 130 szt., w tym wozy 2851, 2852, 2854, 2855 i 2856 były wyposażone w automatyczną skrzynię biegów ZF 5HP500 oraz 5 wozów przystosowanych do montażu na dachu butli gazowych (2584, 2585, 2599, 2602 i 2610).

Dostawa z 1990 roku liczyła 82 szt., w tym 10 wyposażonych w automatyczną 5-biegową skrzynię biegów ZF 5HP500: numery 5501 – 5505, 7501 – 7504 i 2934.

W 1991 zakupiono zaledwie 36 szt. w tym dwa 2765 i 2766 wyposażone w automatyczną skrzynię biegów Voith Diva i dużą kabinę kierowcy. Od tego roku rozpoczęto zakup zmodernizowanych modeli Ikarusów serii 280 o typach 37, 38, 57, 58, 70.

W 1993 roku MZK odkupiło od Urzędu Ochrony Państwa dwa wozy z 1986 (2911’’ i 2912’’) oraz zakupiło na Węgrzech 9 fabrycznie nowych karoserii, które zmontowano na ORT na Włościańskiej instalując w nich silniki RABA D2156 oraz automatyczne skrzynie biegów ZF. Były to wozy 2052’’’, 2316’’, 2504’’, 2597’’’, 2667’’’, 2819’’, 2962’’, 3008’’’ i 3151.

W 1993 powróciły z dzierżawy jeleniogórskie wozy o numerach 645, 651, 652, 653, 654, które w Warszawie zostały przenumerowane po remoncie na 2481’’, 2645’’, 2636’’, 2954’’ i 2388’’’’. Były to ostatnie Ikarusy 280.26 wpisane na stan MZK.

Od 1985 rozpoczęły się NG Ikarusów 280.26 na ORT na Włościańskiej polegające na wymianie kratownicy, poszycia wewnętrznego i zewnętrznego oraz malowaniu w ówcześnie obowiązujące barwy czerwono-kremowe.

Od 1993 podczas remontów zaczęto malować wozy w barwy żółto-czerwone. Część wozów w swojej karierze przeszło NG2. Remonty wykonywano także w innych przedsiębiorstwach takich jak: LZNS w Lublinie, KPNA w Słupsku, ZNA w Mikołowie, KZNS w Kielcach.

Parę egzemplarzy podczas NG było przystosowywanych do nauki jazdy. Część przeznaczanych do kasacji wozów była przebudowana na pojazdy pogotowia technicznego, a 3 szt. jako platformy zadaszone 650R9, 670R11, 688R13.

Wraz z dostawą w 1988 część wozów po NG wykonanych niespełna dwa lata wcześniej została sprzedana do innych przedsiębiorstw komunikacyjnych takich jak:

- WPK Słupsk,

- MPK Ostrów Wielkopolski,

- WPKM Szczecin,

- MPK Skarżysko Kamienna,

- MPK Poznań,

- MPK Włocławek.

Pierwszym skasowanym Ikarusem 280.26 był 2817, który w lipcu 1982 wpadł do przejścia podziemnego w centrum Warszawy. Najkrócej jeżdżącym był wóz 3307, który został skasowany po roku eksploatacji po tym jak spadł z estakady na Trasie Toruńskiej. Wozy 2240, 2241, 2363, 2696 zostały skasowane po pożarach na zajezdniach.

Eksploatacja Ikarusów została zakończona dopiero w 2013 r.

 

Dane techniczne
Długość 16500 mm
Szerokość 2500 mm
Wysokość 3100 mm
Rozstaw osi 5400 mm
Drzwi 2-2-2
Ilość miejsc siedzących 35
Ilość miejsc ogółem 160
Wysokość podłogi 940 mm
Silnik
Silnik RABA D2156 MH6U
Pojemność 10,35 dm3
Moc 192 KM
Skrzynia biegów Csepel ASH75-2
Liczba przełożeń 5
ABS / ASR / EBS / ESP Nie / Nie / Nie / Nie

 

 

Data dostaw (wpis na stan) autobusów Ikarus 280.26

Data R-5 Inflancka
R-6 Inflancka
R-7 Woronicza
R-8 Pożarowa
R-9 Chełmska
R-10 Ostrobramska
R-11 Kleszczowa
R-12 Piaseczno
R-13 Stalowa
Suma
26-11-1979 2770         2543-2554       13
10-12-1979 2772-2783                 12
01-12-1979     2001             1
07-12-1979     2003             1
10-12-1979           2555-2557, 2560-2561       15
12-12-1979 2784 2294-2310       2562-2563 2701-2710     30
17-12-1979           2564-2571       8
22-12-1979 2786-2795         2573-2580       8
24-12-1979           2581-2592       12
30-07-1980   2311-2330               20
01-08-1980 2796-2825                 30
13-10-1980             2711-2721     11
15-10-1980 2826-2846 2331-2341               32
20-10-1980       2441-2472           32
23-10-1980             2722-2731     10
24-10-1980 2847-2870                 24
29-10-1980   2342-2356         2732-2741     25
06-11-1980         2951-2990   2640, 2742-2750     50
15-11-1980 2871-2890 2357-2361 2201-2211       2641-2650     46
17-11-1980 2891-2910                 20
19-10-1981         2929-2950         22
21-10-1981 2908''           2631-2639     10
26-10-1981       2473-2474           2
11-12-1981   2362-2390 2212-2230     2593-2600       56
14-12-1981             2629-2630     2
15-12-1981 2911-2912                 2
31-12-1981       2475-2480           6
13-01-1982       2481           1
03-02-1983           2597''       1
24-10-1984     2059'', 2133'', 2137'', 2138'', 2145'', 2161'', 2162'', 2166'', 2169'', 2177'', 2195'', 2200''             12
26-10-1994       2400           1
30-10-1984               1999-2000, 3041-3060   22
02-11-1984         2614-2621         8
12-11-1984     2099''             1
16-11-1984       2394-2399, 2487-2490           10
01-12-1984     2147'', 2163'', 2167'', 2180'', 2184'',             5
02-05-1985     2066'', 2100'', 2172'', 2198''             4
29-08-1985     2060'', 2106'' 2165''             3
26-09-1985   2241-2250   2391-2392           12
30-09-1985             2743''-2749''     7
07-10-1985           2626-2628       3
16-10-1985 2913-2918       2935'', 2951'', 2953'', 2955'', 2979''         11
21-10-1985                 3113-3117 5
11-12-1985       2389'', 2390''           2
14-12-1985           2629-2630       2
10-04-1986     2035''-2039''             5
16-04-1986               3013'', 3038''   2
17-04-1986           2534'', 2555'', 2563'', 2634'', 2635'' 2642'', 2648'', 2657'', 2658'', 2689'',     10
21-04-1986     2131'', 2132'', 2216''             3
24-04-1986 2858'', 2862'', 2875'', 2881'', 2886'', 2887'', 2891'', 2892'', 2893'', 2894'', 2895'', 2896'', 2897''                 13
31-07-1986       2388'', 2401'', 2458''           3
10-09-1986               3017''   1
11-09-1986     2075'', 2077'', 2083'', 2085'', 2090'', 2094'', 2095'', 2108'', 2113'', 2114'', 2127'', 2128'', 2129'', 2150'', 2151'', 2174''             16
12-09-1986               3009'', 3010'', 3018'',   3
23-09-1986         2932'', 2941''         2
01-10-1986 2829'', 2853'', 2866'', 2890''     2385''-2387'', 2419'', 2466'' 2942'', 2963'', 2970'', 2988''       3132-3136 18
03-11-1986         2958''         1
09-11-1986             2720'', 2750'', 3201-3209     11
04-11-1986     2041'', 2044'', 2049'', 2051'', 2073''', 2141'', 2154'', 2168''   2933'', 2948'',         10
13-11-1986   2235-2239     2990''         6
17-11-1986 2810'',2811'', 2817'', 2831'', 2833'', 2847'', 2874'', 2901'' 2318'', 2321'', 2323'', 2328'', 2332''', 2336'', 2338'', 2360''',           3012'', 3019'', 3021'',   19
18-11-1986   2240, 2251'', 2281'', 2288'', 2301'', 2361'', 2363'', 2368'', 2369'', 2374'', 2376'', 2378''           3035'', 3037'',   14
24-11-1986       3301-3310   3251-3258     3137-3138 20
25-11-1986         2938'', 2983'', 2507'', 2510'', 2511'', 2514'', 2536'', 2556'', 2557'', 2558'', 2559'', 2581'', 2588'', 2608'', 2609'',       15
27-11-1986               3020'', 3036''   2
01-12-1986       2473'', 2475'', 2477'', 2486''     3210-3215   3139-3140 12
18-12-1986               3011'', 3015'', 3016''   3
07-07-1987   2253'', 2258'', 2273'', 2274'' 2061'', 2070'', 2082'', 2105'', 2110''   2980''', 2991     3030'', 3032'', 3033''   14
13-07-1987 2752'', 2753'', 2754'', 2755'', 2761'', 2767'', 2768'', 2787'', 2789'', 2796'', 2798'', 2826'', 2837'', 2838'', 2839''     2444'', 2494'', 2499''   2530'', 2541'', 2600'', 2613'' 2651'', 2659'', 2661''   3141 26
11-09-1987   2287'', 2291'', 2293'', 2297'', 2309''               5
14-09-1987     2101'', 2102'', 2117'', 2160'', 2171'', 2181'', 2182'', 2187''             8
15-09-1987 2781'', 2783'', 2790'', 2863'', 2873''                 5
22-09-1987           2512'', 2548'', 2552'', 2562'' 2654'', 2676'', 2677'', 2693''     8
25-09-1987       2428'', 2434'', 3435'', 2437''           4
03-12-1987 2751'', 2777'', 2794'', 2795'', 2800'', 2820'', 2822'', 2823'', 2830''   2045'', 2068'', 2071'', 2079'', 2080'', 2086'', 2088'', 2091'', 2107''             18
11-12-1987   2254'', 2263'', 2264'', 2265'', 2269'', 2279'', 2280'', 2286'', 2292''           3014''   10
14-12-1987     2109'', 2123'', 2125'', 2149'', 2170''   2940''', 2956'', 2959''', 2974'', 2982'', 2992     3081-3085 3108'', 3109'' 18
15-12-1987   2260''   2402'', 2413''', 2420'', 2421'', 2422'', 2423'', 2424'', 2426'', 2433'', 2438'', 2471''     2646'', 2647'', 2664''     15
17-12-1987               3050'', 3054'', 3057'', 3059''   4
18-12-1987           2517'', 2546'', 2547''       3
22-12-1987   2304'', 2313'', 2317'' 2099''', 2100''', 2144'', 2183'', 2209''   2993-2994         10
23-12-1987           2503'', 2508'', 2516'', 2523'', 2526'', 2567'', 2570'', 2586'', 2591'', 3259-3260 2669'', 2675'', 2681'', 2696'', 2699'', 2700'', 2704''   3105'', 3125'', 3127'' 21
31-12-1987             2671''     1
12-04-1988     2062'',             1
15-04-1988               3068'',   1
18-04-1988   2257'', 2259'', 2266'', 2267'', 2270'', 2271'', 2272'', 2282'', 2285'', 2295'', 2296'', 2303'', 2322'', 2325'' 2047''', 2089'', 2146'' 2412'', 2429'', 2432'', 2447'', 2449'', 2450'', 2454'', 2455'', 2485'', 2491''   2505'', 2521'', 2525'', 2539'', 2545'', 2549'', 2550'', 2575''       35
20-04-1988             2656'', 2670'', 2678'', 2680'', 2710'', 2711'', 2713'', 2741''     8
21-04-1988         2978'', 2984'', 2986'', 2995-2998         7
27-04-1988 2756'', 2760'', 2769'', 2771'', 2780'', 2784''                 6
05-05-1988               3007''   1
09-05-1988 2785'', 2827'', 2828''                 3
20-05-1988               3086-3093 3110'', 3123'', 3124'' 11
27-05-1988     2043'', 2063'', 2067'', 2093'', 2130'', 2136''', 2194'', 2199'', 2224'', 2228'', 2229''             11
01-06-1988 2834'', 2835''', 2841'', 2845'', 2848''', 2850'', 2857'', 2864''', 2867'', 2879''                 10
22-03-1989           2533'', 2540'', 2551'', 2566''', 2568'', 2571''     3128'', 3129'', 3131'', 3142 10
28-03-1989           2578'', 2587'', 2590'', 2592'', 2606'', 2607'', 2622''', 2623''', 2624''' 2714'', 2718'', 2729''     12
01-04-1989 2878'', 2880'', 2882'', 2884'', 2885'', 2902''', 2903'',2904'', 2905'', 2908'''           2662'', 2682'', 2683'', 2712'', 2717'', 2721'', 2733'', 2736'', 2737'' 3022''', 3024''', 3062'', 3063'', 3064''   24
03-04-1989   2305'', 2319'', 2320'', 2326'', 2327'', 2329'', 2331'', 2333'', 2335'', 2337'' 2040'', 2053'', 2064'', 2065'''', 2140''', 2148''', 2175'', 2197'', 2204'', 2222'', 2226''   2937''', 2957''', 2977'', 2989''         25
10-04-1989       2403'', 2404'', 2414'', 2427'', 2439'', 2456'',           6
11-04-1989     2034'', 2135''', 2157'', 2164'', 2176'', 2190'', 2191'', 2192'', 2193'',     2599'',       8
14-04-1989       2441'', 2442'', 2462'', 2467'', 2492''           5
23-10-1989   2300'', 2307'', 2312'', 2335'' 2054''', 2081''', 2084''', 2097''', 2207''   2966'', 2968'', 2975''         12
16-10-1989       2460''     2640'', 2652'', 2655'', 2688'', 2726'''     6
25-10-1989 2910''             3002'', 3004'', 3006''   4
29-10-1989   2347''         2732''     2
23-11-1989           2584'', 2585'', 2602''     3102'', 3121'' 5
30-11-1989       2405'', 2440'', 2452''           3
21-12-1989 2851''', 2852'', 2854''', 2855''', 2856''         2610'''       6
13-08-1990     2046''', 2056''', 2058''', 2159, 2202'', 2205'', 2208''             7
20-08-1990     2072''', 2213''             2
21-08-1990   2278'', 2298'', 2299'', 2306'', 2310'', 2324'', 2340''   2406'', 2411'', 2418'', 2436'', 2448'', 2453'', 2463'', 2464''           15
27-08-1990           2554'', 2560'', 2574''', 2576'', 2593'', 2594'', 2601'', 2604'', 2611''', 2612'', 2631'''   3067'', 3071'', 3075'', 3095-3099   19
30-08-1990       2393''           1
03-10-1990             2663'', 2673'', 2686'', 2687'', 2698'', 2705'', 2719'', 2723'', 2727''     9
14-09-1990     2219'', 2227''             2
21-09-1990   2294'', 2344''               2
24-09-1990     2201''   2952''', 2961'', 2971'', 2973'', 2999         6
28-09-1990   2351'', 2355''               2
02-10-1990           2605'' 2730''     2
13-10-1990     7501-7504             4
25-10-1990 2757'', 2758'', 2919, 2924, 2925, 5501-5505                 10
06-11-1990         2934''         1
20-02-1991               3023''', 3027''', 3077'', 3078''   4
21-02-1991         2931'', 2947''         2
25-02-1991 2762'', 2779'', 2786'', 2806'' 2356'', 2357'', 2359'', 2365'' 2046''', 2092''', 2119'', 2153'' 2402''', 2445'', 2451'', 2459''   2502''', 2532'', 2538'', 2553'' 2660'', 2692'', 2701''', 2722''   3126'', 3146 26
11-07-1991 2765'', 2766''                 2
28-06-1993 2911'', 2912''                 2
30-09-1993       2388'''' 2954''         2
05-10-1993             2645''     1
15-10-1993             2636''     1
16-11-1993             2667'''     1
18-11-1993     2052'''           3151 2
21-11-1993   2316''               1
23-11-1993               3008'''   1
06-12-1993           2504''       1
18-01-1994           2597'''       1
03-02-1994         2962''         1
03-03-1994                 2481'' 1
31-09-1994 2819''                 1
                    1324

 

Tabela autobusów Ikarus 280.26 przebudowanych na pojazdy szkoleniowe

 

Data Numery taborowe Dalszy los
27.05.1985 2332 > 9015’’’ 12.03.1992 - Kasacja
28.05.1985 2853 > 9016’’’ 21.12.1993 - Kasacja
28.05.1985 2892 > 9017’’’ 12.1991 - Kasacja
16.02.1987 2790 > 9021’’ 12.03.1992 - Sprzedany
15.09.1995 2414’’ > 9006’’’’ 01.03.1999 > 2049’’’
17.01.1998 2558’’ > 9056’’’ 29.03.2006 - Kasacja
25.04.1996 2404’’ > 9001’’’’ 01.2003 - Kasacja
30.04.1996 2600’’ > 9002’’’’’ 30.06.2010 - KMKM
10.2005 2602’’ > 9003’’’’’ 13.12.2011 – Kasacja

 

Tabela autobusów Ikarus 280.26 przebudowanych na pogotowia techniczne

 

Data Numery taborowe Dalszy los
20.03.1986 2888 > 672R12 1994 – kasacja
17.04.1986 3001 > 671R12 01.1988
05.06.1986 2938 > 646R9 > 9646 05.2006 – Kasacja
09.1987 2851 > 469T2 Kasacja
09.1987 3068 > 470T2 Kasacja
14.10.1987 2491 > 651R10 18.12.1990 – Kasacja
14.10.1987 2783 > 662R11 > 9662 09.06.1999 – Kasacja
14.10.1987 2826 > 622R7 > 9622 10.2004 – Sprzedaż
19.10.1987 2591 > 632R8 > 632R13 > 9632 06.06.2008 – Kasacja
27.10.1987 3003 > 682R13 > 9682 Kasacja
31.10.1987 2873 > 683R13 Kasacja
11.1987 2325 > 691T4 > 9691 Na stanie ORT
12.1987 2823 > 472T2 Kasacja
12.1987 2869 > 648R9 09.1992 – Kasacja
04.12.1987   1998 2830 > 604R5 > 9604 18.11.2006 – Kasacja
01.1988 2855 > 675R12 > 675R7 > 9675 12.2002 – Kasacja
04.1988 2047’’ > MPK Poznań 2281 Kasacja
07.1988 2228 > 613R6 > 9613 04.2003 – Kasacja
07.1988 2229 > 671R12’’ > 9671 01.09.2006 – Kasacja
09.1988 2224 > 353T7 Kasacja
09.1988 2456 > 482T2 Kasacja
09.1988 2472 > 484T2 Kasacja
09.1988 2492 > 485T2 > 354T7 Kasacja
12.1988 2832 > 486T2 Kasacja
12.1988 3022’’ > 474T2 Kasacja
08.02.1989 3128 > 691R13 28.01.1992 - Kasacja
07.06.1989 2222 > 650R9 > 9650 Na stanie zajezdni Stalowa
30.09.1989 2214 > 638R8 > 9638 03.2003 – Kasacja
08.11.1989 2208 > 603R5 > 9603 10.2001 - Kasacja
07.12.1989   1993 2054’’ > 658R10’’ > 9658 06.07.2004 – Kasacja
28.12.1989 2227 > 618R6 > 9618 Na stanie zajezdni Redutowa
27.08.1990 2213 > 681R13’’ > 9681 31.12.2003 – Kasacja
12.11.1990 2701’’ > 670R11 01.1996 – Kasacja
07.11.1991 2479 > 633R8 > 633R13 > 642R9 > 9642 06.2001 - Kasacja
28.12.1991 2625’’ > 652R10 > 9652 01.1997
11.05.1992 3112’’ > 688R13 Kasacja
31.08.1992 3118 > 358T7 Kasacja
07.02.1997 2196’’’ > 9652’’ 10.01.2005 – Kasacja
 

 

Linki zewnętrzne:

Ikarus 280.26 (Omni-Bus, archiwum)
Ikarus 280 (Omni-Bus, warsztat)
Ikarus 280.26 #2600 - autobus zabytkowy (KMKM Warszawa)

 

 

Polecamy

Historia Transportu Publicznego  Baner Naklejkowo